Błędy poznawcze przy zakupie ciągnika Belarus

Błędy poznawcze przy zakupie ciągnika Belarus

10 września, 2019
alternative text
alternative text
alternative text

Podejmowanie decyzji dotyczących zakupu maszyn do gospodarstwa nie należy do najłatwiejszych zadań. Dużą rolę w tym wypadku bardzo często odgrywają cena, profil działalności, dochód gospodarstwa i opinie, te dobre, ale i złe, dlatego trzeba uważać, by nie paść ofiarą błędów poznawczych. Z jaką możemy się spotkać planując zakup ciągnika Belarus?

O Mtz-ach ciągnie się ogólna opinia, że to są maszyny twarde, nie do zajechania, a pod maską czuć ilość koni mechanicznych.  Jak wszystkie maszyny oprócz swoich zalet mają małe nieodciągnięcia i wady.

Możemy usłyszeć czy przeczytać, że ciągniki Mtz ciekną, a przewody gumowe pękają, pocą się lub są niedociśnięte. Prawda czy fałsz? Otóż utarł się stereotyp, że jak z Mtz nie cieknie to nie ma oleju i trzeba dolać. Niektóre modele ciągników Belarus owszem miały tak, ale wystarczyło wymienić lub docisnąć przewód hydrauliczny i po wyciekach. Jak się okazuje przewody, przewodom nie równe. W Mtz stosowane są te o gęstym splocie (a’la warkocz), składające się z kilku warstw. Tak samo jest z uszczelniaczami i oringami stosowanymi w Belarusach. Każdy kto wymieniał choć raz uszczelniacz bądź oring, zapewne zauważył, iż jakość gumy, z którego jest on wykonany odstaje nieco od naszych polskich czy zachodnich. Wystarczy wymienić manżete (uszczelniacz) na lepszej jakości i po problemie. Nie jest to bolączka tylko ciągników Belarus, ale i innych ciągników, choć rzadko się o tym mówi. Nie oznacza to jednak, że nie należy sprawdzać poziomu oleju czy zapominać o jego wymianie wraz z filtrem oleju, którego koszt to jakieś 25 zł. Należy również regularnie wykonywać przeglądy okresowe, zadbać o codzienną obsługę techniczną, podczas której, oprócz wymiany olejów, należy docisnąć przewody, sprawdzić dociśnięcie śrub, połączeń, przesmarować wymagające tego detale. Ważnym jest aby na bieżąco wymieniać zużyte części, a nie czekać aż jedna zużyta część spowoduje uszkodzenie kolejnej.

W Internecie znaleźć można wiele negatywnych opinii ludzi, którzy w większości przypadków z ciągnikami Belarus nie mają nic wspólnego, ich zdaniem ciągniki do niczego się nie nadają: brak w nich komfortu, kabina nie jest wygłuszona, brak elektroniki, sądzą, że nie ma części zamiennych, co nie ukrywajmy odpycha każdego zainteresowanego. Jak jest naprawdę – pozostawiamy to Waszej opinii, zależy co komu jest ważne, czym się kieruje. Warto zasięgnąć opinii samych użytkowników czy nawet zorientować się w sieci dealerskiej. Co do części zamiennych do Mtz, otóż, każda firma, która dysponuje statusem autoryzowanego dealera ma do nich dostęp, a niektórzy z nich posiadają własne magazyny z częściami zamiennymi. Sam koszt części zamiennych jest śmiesznie niski.

Jako przykład możemy podać koszt niektórych części zamiennych do Belarusa: szyba boczna 50 zł, boczek maski plastikowej w zależności od modelu zaczyna się od 80 zł, czujnik ciśnienia powietrza to 8 zł, taśma WOM 70 zł. Można by tak wymieniać bez końca, ale najważniejsze jest chyba to, że większość usterek każdy rolnik może naprawić sam, bez komputera, bez serwisu i wielkich kosztów. Ciągnik ma zarabiać na rolnika, a nie na odwrót.

Cóż można powiedzieć o komforcie, co prawda brak w ciągnikach Belarus amortyzowanej kabiny, amortyzowanej przedniej osi i odpowiedniego wygłuszenia kabiny, ale nie na komforcie Producent się skupił, a na prostej konstrukcji i wytrzymałości. Brak elektroniki jest celowy. Ciągnik ma być w 100 % mechaniczny. Zgodnie z założeniem Fabryki ciągniki Belarus mają być tanie i proste w obsłudze, muszą wykonywać pracę, do której są przeznaczone, a nie ładnie wyglądać. Zamiast zbędnych przycisków mamy niskie koszty zakupu, eksploatacji i serwisowania oraz dostępność części zamiennych.

Każdy sprzęt ma swoje zastosowanie. Mtz-y świetnie sprawdzają się w leśnictwie czy małych i średnich gospodarstwach rolnych, zastępując tym samym poczciwe stare 30-stki czy 60-tki. W lesie ich toporność to najlepsze co może być.

Zatem zanim damy się zwieść błędom poznawczym warto spokojnie i racjonalnie przeanalizować wady i zalety produktu, którym się interesujemy. To co dla jednych nie jest godne uwagi, obciachowe czy za toporne, drugim może być spełnieniem potrzeb.

Zapytaj o cenę

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji Twojego zgłoszenia. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w powyższym formularzu przez MTZ BELARUS TRAKTOR Sp. z o. o. w celu realizacji zgłoszenia zapytania. Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji w zakładce RODO.
Zgoda na kontakt za pomocą telefonu w celu realizacji Twojego zgłoszenia. Wyrażam zgodę na przekazanie przez MTZ BELARUS TRAKTOR Sp. z o.o. z siedzibą w Sokółce przy ulicy Kresowej 85, 16-100 Sokółka - informacji handlowej za pomocą kontaktu telefonicznego lub SMS/MMS w celu realizacji tego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Ponadto informujemy, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa. Zgoda na przesłanie informacji handlowej drogą elektroniczną w celu realizacji Twojego zgłoszenia. W rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną wyrażam zgodę na przesłanie przez MTZ BELARUS TRAKTOR Sp. z o.o. z siedzibą w Sokółce przy ulicy Kresowej 85, 16-100 Sokółka - informacji handlowej na podany przeze mnie adres e-mail w celu realizacji tego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Ponadto informujemy, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.

Rejestracja

Przypomnienie hasła

Podaj hasło