Błędy poznawcze przy zakupie ciągnika Belarus

Błędy poznawcze przy zakupie ciągnika Belarus

3 kwietnia, 2017
alternative text
alternative text
alternative text

Podejmowanie decyzji dotyczących zakupu maszyn do gospodarstwa nie należy do najłatwiejszych zadań. Dużą rolę w tym wypadku bardzo często odgrywają cena, profil działalności, dochód gospodarstwa i opinie, te dobre, ale i złe, dlatego trzeba uważać, by nie paść ofiarą błędów poznawczych. Z jaką możemy się spotkać planując zakup ciągnika Belarus?

O Mtz-ach ciągnie się ogólna opinia, że to są maszyny twarde, nie do zajechania, a pod maską czuć ilość koni mechanicznych.  Jak wszystkie maszyny oprócz swoich zalet mają małe nieodciągnięcia i wady.

Możemy usłyszeć czy przeczytać, że ciągniki Mtz ciekną, a przewody gumowe pękają, pocą się lub są niedociśnięte. Prawda czy fałsz? Otóż utarł się stereotyp, że jak z Mtz nie cieknie to nie ma oleju i trzeba dolać. Niektóre modele ciągników Belarus owszem miały tak, ale wystarczyło wymienić lub docisnąć przewód hydrauliczny i po wyciekach. Jak się okazuje przewody, przewodom nie równe. W Mtz stosowane są te o gęstym splocie (a’la warkocz), składające się z kilku warstw. Tak samo jest z uszczelniaczami i oringami stosowanymi w Belarusach. Każdy kto wymieniał choć raz uszczelniacz bądź oring, zapewne zauważył, iż jakość gumy, z którego jest on wykonany odstaje nieco od naszych polskich czy zachodnich. Wystarczy wymienić manżete (uszczelniacz) na lepszej jakości i po problemie. Nie jest to bolączka tylko ciągników Belarus, ale i innych ciągników, choć rzadko się o tym mówi. Nie oznacza to jednak, że nie należy sprawdzać poziomu oleju czy zapominać o jego wymianie wraz z filtrem oleju, którego koszt to jakieś 25 zł. Należy również regularnie wykonywać przeglądy okresowe, zadbać o codzienną obsługę techniczną, podczas której, oprócz wymiany olejów, należy docisnąć przewody, sprawdzić dociśnięcie śrub, połączeń, przesmarować wymagające tego detale. Ważnym jest aby na bieżąco wymieniać zużyte części, a nie czekać aż jedna zużyta część spowoduje uszkodzenie kolejnej.

W Internecie znaleźć można wiele negatywnych opinii ludzi, którzy w większości przypadków z ciągnikami Belarus nie mają nic wspólnego, ich zdaniem ciągniki do niczego się nie nadają: brak w nich komfortu, kabina nie jest wygłuszona, brak elektroniki, sądzą, że nie ma części zamiennych, co nie ukrywajmy odpycha każdego zainteresowanego. Jak jest naprawdę – pozostawiamy to Waszej opinii, zależy co komu jest ważne, czym się kieruje. Warto zasięgnąć opinii samych użytkowników czy nawet zorientować się w sieci dealerskiej. Co do części zamiennych do Mtz, otóż, każda firma, która dysponuje statusem autoryzowanego dealera ma do nich dostęp, a niektórzy z nich posiadają własne magazyny z częściami zamiennymi. Sam koszt części zamiennych jest śmiesznie niski.

Jako przykład możemy podać koszt niektórych części zamiennych do Belarusa: szyba boczna 50 zł, boczek maski plastikowej w zależności od modelu zaczyna się od 80 zł, czujnik ciśnienia powietrza to 8 zł, taśma WOM 70 zł. Można by tak wymieniać bez końca, ale najważniejsze jest chyba to, że większość usterek każdy rolnik może naprawić sam, bez komputera, bez serwisu i wielkich kosztów. Ciągnik ma zarabiać na rolnika, a nie na odwrót.

Cóż można powiedzieć o komforcie, co prawda brak w ciągnikach Belarus amortyzowanej kabiny, amortyzowanej przedniej osi i odpowiedniego wygłuszenia kabiny, ale nie na komforcie Producent się skupił, a na prostej konstrukcji i wytrzymałości. Brak elektroniki jest celowy. Ciągnik ma być w 100 % mechaniczny. Zgodnie z założeniem Fabryki ciągniki Belarus mają być tanie i proste w obsłudze, muszą wykonywać pracę, do której są przeznaczone, a nie ładnie wyglądać. Zamiast zbędnych przycisków mamy niskie koszty zakupu, eksploatacji i serwisowania oraz dostępność części zamiennych.

Każdy sprzęt ma swoje zastosowanie. Mtz-y świetnie sprawdzają się w leśnictwie czy małych i średnich gospodarstwach rolnych, zastępując tym samym poczciwe stare 30-stki czy 60-tki. W lesie ich toporność to najlepsze co może być.

Zatem zanim damy się zwieść błędom poznawczym warto spokojnie i racjonalnie przeanalizować wady i zalety produktu, którym się interesujemy. To co dla jednych nie jest godne uwagi, obciachowe czy za toporne, drugim może być spełnieniem potrzeb.