Zapotrzebowanie na większą moc w dobrej cenie

Zapotrzebowanie na większą moc w dobrej cenie

26 listopada, 2018
alternative text
alternative text
alternative text
alternative text
alternative text
alternative text

Skoro to czytasz to znaczy, że albo interesuje Cię zakup ciągnika o większej mocy albo zwyczajnie jesteś ciekaw o czym tu piszemy. Jeżeli wybierasz pierwszą wersję, to chętnie Ci opowiemy co mamy do zaproponowania, a jeżeli jesteś tu z drugiej przyczyny to też dobrze.

Mieliśmy okazję poznać proces planowania zakupu większego ciągnika z bliższej perspektywy dzięki Panu Adamowi, który był tuż przed podjęciem decyzji, ale zatrzymała go myśl czego tak naprawdę potrzebuje. Zastanawiał się prawdopodobnie, tak jak Ty teraz, że jeśli ma kupić większy ciągnik, to ile koni mechanicznych mu wystarczy i na jak długo?

Nasz znajomy sięgnął po radę starszego pokolenia. Wysłuchał ich argumentów za i przeciw. Wydawało mu się, że będzie mu łatwiej wybrać.

Jak inwestować to na lata, prawda? A jak potrzebna moc, to i cena pewnie spora.. – otóż nie koniecznie. Założymy się, że za chwilę, nie doczytawszy do końca naszej historii, posypią się od Was rady jaki ciągnik najlepiej wybrać, ale chyba w życiu codziennym w niczym nie ułatwiło by to zadania. Ile głosów tyle opinii, zdania są podzielone i nieraz przyprawić mogą o zawrót głowy, zresztą jak i cały rynek ciągników rolniczych w Polsce.

W pierwszej chwili niewątpliwie większość z Was postawiła by na zachodnie ciągniki, prawda? Tylko trzeba liczyć się z tym, że w przystępnej cenie mogą one mieć już powyżej 10 lat. Rodzi się wątpliwość czy taki ciągnik na pewno długo posłuży i ile trzeba będzie jeszcze w niego włożyć w ciągu kilku miesięcy? Nasz klient postawił na wschodnią technikę i wybrał BELARUS’a 1221. Przyznał, że wybór padł na niego ze względu na starszy model MTZ 82, którego posiadają inni rolnicy w okolicy, pracujący nim w swoich gospodarstwach do dziś, już przeszło 20 lat. Jeden z nich czuł nieograniczoną moc ciągnika, silnik ryczał głośniej, przedni napęd pomagał wykorzystać wszystkie 82 konie mechaniczne. Stwierdził, że uwielbiał ten ciągnik tak jak mały farmer uwielbia głośne, mocne maszyny. Z biegiem lat coraz więcej pracował MTZ-m, nauczył się w końcu poprawnie zmieniać biegi (wszystkie 18 🙂 ) jednak nieśmiało przyznał, że czuł trochę „obciachu”. Nie ma za bardzo czym przyszpanować, ale maszyna ma robić,a nie ładnie wyglądać. Jak sam mówił, odkąd wyrósł z podniecania się bajerami, zaczął naprawdę lubić ten ciągnik. Do największych jego zalet zalicza (poza rykiem silnika 😛 ) prostotę budowy. Z mechaniką miał tyle wspólnego co pies z fizyką kwantową, ale był w stanie sporo rzeczy wymienić, poprawić, rozszyfrować i po prostu zrozumieć. Przyznał, że części zamienne, nie dość, że w śmiesznych cenach (np. komplet filtrów do silnika mozna kupić za 150 zł), dostępne są od ręki kilka kilometrów od domu, spalanie paliwa bardzo przyzwoite, a awaryjność niska.

Nie ma chyba rolnika w Polsce, który by nie widział starego MTZ 82 wciąż na chodzie. O czym to świadczy – bardzo dobry silnik MMZ, prostota, wytrzymałość, niski koszt serwisu i eksploatacji to jego największe zalety. Większość z gospodarzy zaufała na tyle białoruskiej marce, że porzucili „trzydziestki” i „sześćdziesiątki” i przesiedli się na większego BELARUSA. Opinia kolegi i niewątpliwe zalety białoruskich ciągników stały się bodźcem dla Pana Adama, który pchnął go do zakupu ciągnika o 136 KM w dobrej cenie.

Reasumując: trudno obecnie zaszpanować na wsi czymś co zostało kupione za swoje pieniądze, bez kredytów. Ale czy szpan i bajery warte są zaciągania tak potężnych kredytów? Odpowiedzcie sobie sami.

No dobra, ale nie będziemy tu pisać o następcach MTZ 82 czyli BELARUS’ach 820, tylko przyjrzyjmy się BELARUS’om o większej mocy.

Zainteresowani na pewno są zorientowani, że z roku na rok sprzedaż ciągników powyżej 100 KM rośnie i nie dotyczy to tylko zachodnich marek, ale i BELARUS’a. Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale w 2018, seria modeli 1221 o 136 KM trafiła do tylu gospodarstw w Polsce, niż miało to miejsce w dwóch poprzednich latach. 5 lat temu najbardziej popularny był BELARUS 820. 3-4 lata temu BELARUS 952, a w 2 ubiegłych model 1025. Teraz jest czas na 1221. Jego tylny TUZ daje dużo możliwości – 4500 kg, a w 1523 udźwig podnośnika na osi wynosi 6500 kg, natomiast w odległości 60 cm od niej na końcówkach hakowych 4600 kg i jest sterowany elektrohydraulicznie. Sterować podnośnikiem możemy również na zewnątrz, za pomocą klawiszy umieszczonych na błotnikach tylnych ciągnika. Zarówno 1221 jak i 1523 można doposażyć w przedni TUZ uzyskując jeszcze większą uniwersalność zastosowania.

Przyczyny tak dużego zainteresowania wielu z Was samych, tłumaczyło nam w rozmowach telefonicznych. Niektórzy z Was przyznawali, że jest to rezultat najlepszego na rynku, stosunku ceny do konia mechanicznego (136 KM) – gdzie każdy KM to około 1 tys. netto, jak również ponad 7 litrowego, 6 cylindrowego mocnego silnika MMZ.

Źródła zainteresowania większą mocą w dobrej cenie były różne. Jedni potrzebowali jej do swoich gospodarstw, inni do prac drogowych, transportowych, a jeszcze inni do lasu, który lubi rzucać ciągnikom kłody pod opony – dosłownie 🙂

Coraz częściej wybieranym ciągnikiem do lasu jest model 1523. 6 cylindrów, 158 KM, napęd na 4 koła wraz z zabudową leśną dają radę Lasom Państwowym. Przekonał się o tym, np. zakład usług leśnych z okolic Drawska. Możecie zresztą sami posłuchać opinii, zapoznając się z filmem na naszym kanale YouTube.

Jak już obejrzycie film na kanale, zerknijcie do galerii, znajdziecie tam zdjęcie 1221 z ładowaczem czołowym, które jest zaprzeczeniem argumentów przeciwko temu modelowi ze względu na jego niską wydajność pompy. Użytkownicy BELARUS’a 1221 z ładowaczem czołowym czy przednim TUZ’em to potwierdzają. Seria ta spotykana często jest w pracach transportowych, usługowych i ciężkich pracach rolnych.

Więcej informacji o ciągnikach BELARUS znajdziecie na naszej stronie, Facebooku i u naszych Autoryzowanych Dealerów lub dzwoniąc pod numer 885 764 009 🙂

Tutaj macie jeszcze garść linków:

Specyfikacja 1523

Specyfikacja 1221

1523.3 w gospodarstwie rolnym

158 KM > 190 KM ???

Znajdź Dealera

Zapytaj o cenę

Zapytaj o cenę

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji Twojego zgłoszenia. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w powyższym formularzu przez MTZ BELARUS TRAKTOR Sp. z o. o. w celu realizacji zgłoszenia zapytania. Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Więcej informacji w zakładce RODO.
Zgoda na kontakt za pomocą telefonu w celu realizacji Twojego zgłoszenia. Wyrażam zgodę na przekazanie przez MTZ BELARUS TRAKTOR Sp. z o.o. z siedzibą w Sokółce przy ulicy Kresowej 85, 16-100 Sokółka - informacji handlowej za pomocą kontaktu telefonicznego lub SMS/MMS w celu realizacji tego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Ponadto informujemy, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa. Zgoda na przesłanie informacji handlowej drogą elektroniczną w celu realizacji Twojego zgłoszenia. W rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną wyrażam zgodę na przesłanie przez MTZ BELARUS TRAKTOR Sp. z o.o. z siedzibą w Sokółce przy ulicy Kresowej 85, 16-100 Sokółka - informacji handlowej na podany przeze mnie adres e-mail w celu realizacji tego zgłoszenia. Przyjmuję do wiadomości, że powyższa zgoda może zostać przeze mnie cofnięta w dowolnym momencie. Ponadto informujemy, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych, których przetwarzanie jest oparte na przepisach prawa.

Rejestracja

Przypomnienie hasła

Podaj hasło